Kopya Futbol Sahası Yapımı için Zemin Seçenekleri Nelerdir?

  Anasayfa/Haber-Blog/Kopya Futbol Sahası Yapımı için Zemin Seçenekleri Nelerdir?

Kopya Futbol Sahası Yapımı için Zemin Seçenekleri Nelerdir?

Futbol sahası yapımı için gerekli olan önemli noktalardan biri zemin ürünüdür. Doğru zemin ürününü seçmek için, sahanın kullanım amacını net olarak belirlemek gerekir. Sahanın kullanım sıklığı ve kullanım amacı belirlendikten sonra zeminde kullanılacak ürüne karar verilir. Bu karar, projelendirme aşamasında verilmelidir. Sonrasında futbol sahası yapımına geçilir. Futbol sahası yapımı için önemli bir belirleyici olan zemin ürünleri suni çim, hibrit ve doğal çimdir. Detaylı olarak kullanım alanları ve faydalarını bu yazımızda açıklayacağız.

Suni Çim
Suni çim uzun yıllar boyunca kullanılan, doğal çime alternatif olarak üretilmiş bir üründür. Suni çim; uzun süre kullanıma olanak tanıması, üzerinde çok sayıda oyun oynanmasına fırsat vermesi vb. performans özellikleri ile ön plandadır. Özellikle antrenman sahaları ve ticari amaçla faaliyet gösteren halı sahalarda oldukça tercih edilen bir üründür. Yağmur, kar vb. doğa olaylarından etkilenmez ve oyun performansını korur. Suni çim; uzun vadede oldukça ekonomik bir zemin ürünüdür.
Hibrit
Hibrit; suni çim ve doğal çimin birleşiminden oluşan bir zemin ürünüdür. Son yıllarda oldukça revaçta olan hibrit, doğal çim konforunu sağlarken, suni çim gibi uzun süre dayanıklı olan bir zemin alternatifidir. Birçok profesyonel kulüp, sahasında hibrit çim kullanmaktadır.
Doğal Çim
Doğal çim; profesyonel futbol sahası yapımı için en çok kullanılan zemin ürünüyken, yerini suni çim ve hibrite bırakmıştır. Bakım maliyeti oldukça yüksek olan doğal çim, genellikle profesyonel sahalarda tercih edilir. Doğal çim üzerinde günde bir maç yapılabildiği için ticari sahalarda tercih edilmez. Gübreleme, sulama ve biçme gibi ek bakım maliyetleri gerektirmesi sebebiyle, zaman içinde hibrite doğru bir yönelme olmuştur.
Hangi Zemin Ürününü Kullanmak Gerekiyor?
Doğal çim; konforlu bir oyun sunar, fakat uzun vadede oldukça maliyetlidir. Hibrit ve suni çim, bu bakım maliyetlerini azalttığı için zaman içinde oldukça yaygınlaşmıştır. Elbette burada önemli olan, sahanın kullanım amacıdır. Profesyonel sahalar hibriti tercih ederken; ticari amaçlı faaliyet gösteren halı sahalar ve antrenman sahalarında suni çimi tercih edebilirsiniz. Hibrit ve suni çim; hem iyi bir oyun konforu sunar, hem de daha az maliyetli ve daha uzun ömürlüdür.